Tandartsen per provincie in 2026: hoeveel, hoe oud, en wie het akkoord tekende

De officiële cijfers per provincie, naast elkaar gezet. In West-Vlaanderen is 48,4% van de algemeen tandartsen 65 of ouder, in Brussel 24,4%. Waals-Brabant telt 16,7 tandartsen per 10.000 inwoners, Henegouwen 6,0. En het tariefakkoord 2026-2027 tekende 81,6% van de tandartsen in Luik, tegen 41,6% in Antwerpen, waar het in drie arrondissementen niet van kracht werd. Wij maken Tilcao, een AI-receptionist voor tandartspraktijken, en zetten deze cijfers samen omdat ze bepalen hoe druk de telefoon van een praktijk staat.

Laatst bijgewerkt 6 min lezen

Op deze pagina

Wat zeggen de cijfers per provincie?

Drie verschillen springen eruit. De leeftijd: in West-Vlaanderen en Limburg is meer dan vier op tien algemeen tandartsen 65 of ouder. Het aantal per inwoner: Waals-Brabant telt bijna drie keer zoveel tandartsen per inwoner als Henegouwen. En het tariefakkoord: in de provincie Antwerpen tekende minder dan de helft, in Luik vier op vijf.

Per gemeente bestaat geen officieel cijfer. De provincie is de fijnste indeling die de FOD Volksgezondheid publiceert, en de cijfers tellen tandartsen met praktijkrecht volgens hun woonplaats, niet volgens de plaats waar ze werken.

  • Oudste tandartsen: West-Vlaanderen, 48,4% van de algemeen tandartsen 65 of ouder, dan Limburg met 42,5%.
  • Jongste tandartsen: Brussel, 24,4% van 65 of ouder en 28,1% jonger dan 35.
  • Meeste tandartsen per inwoner: Waals-Brabant, 16,7 per 10.000 inwoners, tegen 9,7 voor België.
  • Minste tandartsen per inwoner: Henegouwen, 6,0 per 10.000 inwoners.
  • Tariefakkoord 2026-2027: 81,6% toegetreden in Luik, 41,6% in Antwerpen, 60,5% in heel België.

Hoeveel tandartsen telt elke provincie?

Op 31 december 2025 hadden 11.521 tandartsen met woonplaats in België het recht om te werken. Antwerpen telt er het meest, Luxemburg het minst. Per 10.000 inwoners ligt het verschil tussen Waals-Brabant en Henegouwen op bijna een factor drie.

Lees het aantal per inwoner voorzichtig. Het telt waar tandartsen wonen, niet waar ze werken, en het telt ook wie gestopt is maar zijn praktijkrecht behoudt. Een tandarts die in Waals-Brabant woont en in Brussel werkt, telt in Waals-Brabant. Wat dat per provincie betekent, staat op de pagina’s over Antwerpen, Gent en Oost-Vlaanderen, Leuven en Vlaams-Brabant, West-Vlaanderen, Hasselt en Limburg en Brussel.

ProvincieTandartsen op 31/12/2025Per 10.000 inwoners
Antwerpen1.6858,7
Vlaams-Brabant1.57213,0
Oost-Vlaanderen1.4769,2
West-Vlaanderen1.1459,3
Limburg7848,6
Brussels Hoofdstedelijk Gewest1.52912,2
Henegouwen8216,0
Luik1.21810,8
Waals-Brabant69516,7
Namen3927,7
Luxemburg2046,9
België11.5219,7
Tandartsen met praktijkrecht en woonplaats in België, tandartsen in opleiding niet meegeteld. Per 10.000 inwoners is onze eigen berekening, met de bevolking op 1 januari 2026.

BronFOD Volksgezondheid, HWF Jaarstatistieken 2025 (STATAN), tabel 77, toestand op 31/12/2025, gepubliceerd op 23/06/2026; Statbel, bevolking per gemeente op 1 januari 2026

In welke provincie zijn de tandartsen het oudst?

In West-Vlaanderen: 48,4% van de algemeen tandartsen is er 65 of ouder, en maar 12,6% is jonger dan 35. Limburg volgt met 42,5%. Brussel is het jongst, met 24,4% boven de 65 en 28,1% onder de 35.

De jaarstatistieken geven leeftijd en geslacht in het rapport zelf alleen per gewest. De verdeling per provincie staat in de bijhorende Excel-tabellen, en daar komen deze aandelen vandaan. We tellen alleen de algemeen tandartsen, de grootste groep, zodat elke provincie op dezelfde basis staat.

Ook hier geldt: het telt het recht om te werken. Een tandarts van 70 die gestopt is, staat er nog in. Het aandeel 65-plussers is dus een bovengrens van de vergrijzing, geen kalender van wie wanneer stopt. Waar het hoog ligt, nemen de praktijken die blijven wel meer patiënten over, en dat hoort u eerst aan de telefoon.

ProvincieAlgemeen tandartsen65 of ouderJonger dan 35Vrouwen
Antwerpen1.51836,6%16,9%51,7%
Vlaams-Brabant1.40131,8%18,6%55,6%
Oost-Vlaanderen1.30837,5%20,6%53,4%
West-Vlaanderen1.06348,4%12,6%46,9%
Limburg72242,5%13,3%49,3%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest1.36224,4%28,1%51,1%
Henegouwen77237,4%13,7%47,8%
Luik1.09836,7%21,5%48,3%
Waals-Brabant62637,5%12,3%58,6%
Namen36439,8%16,5%51,4%
Luxemburg19238,0%19,8%51,0%
België10.42636,4%18,4%51,5%
Erkende algemeen tandartsen met praktijkrecht op 31/12/2025. De aandelen zijn onze eigen berekening op de detailtabellen.

BronFOD Volksgezondheid, HWF STATAN 2025, detailstatistieken (Excel, blad Tandartsen), toestand op 31/12/2025

Waar geldt het tariefakkoord 2026-2027 niet?

Het akkoord tussen tandartsen en ziekenfondsen voor 2026 en 2027 geldt sinds maart 2026: op 19 maart stelde de Nationale Commissie vast dat 60,48% van de tandartsen was toegetreden. Het geldt niet in zes arrondissementen waar meer dan de helft van de tandartsen het weigerde: Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Roeselare, Sint-Niklaas en Neufchâteau. Vijf daarvan liggen in Vlaanderen, drie in de provincie Antwerpen alleen.

Per provincie lopen de cijfers ver uiteen: 81,6% van de tandartsen in Luik trad toe, 41,6% in Antwerpen. Voor een patiënt betekent dat een andere prijs bij de ene tandarts dan bij de andere, en voor het onthaal een vraag die elke dag terugkomt: is de tandarts geconventioneerd? Wat het akkoord zelf zegt, staat bij de conventie tandartsen 2026-2027.

ProvincieTandartsen geteld door het RIZIVToegetredenAandeel
Antwerpen1.77774041,6%
Vlaams-Brabant1.28370755,1%
Oost-Vlaanderen1.44876352,7%
West-Vlaanderen1.02556755,3%
Limburg82951361,9%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest2.1581.45767,5%
Henegouwen1.01774473,2%
Luik1.2371.00981,6%
Waals-Brabant57633157,5%
Namen40226866,7%
Luxemburg23214964,2%
België11.9847.24860,5%
Het RIZIV telt per arrondissement waar de tandarts werkt, op een andere basis dan de jaarstatistieken. Vergelijk de aantallen in deze tabel dus niet met die in de eerste.

BronRIZIV, toetreding tot het akkoord tandartsen-ziekenfondsen 2026-2027 per arrondissement, tabel van 12/3/2026

Wat betekent dat voor de telefoon van een praktijk?

Waar de tandartsen het oudst zijn, nemen de praktijken die blijven de patiënten over van wie stopt, en bellen er meer mensen dan het onthaal aankan. Waar het akkoord niet geldt, vraagt bijna elke nieuwe patiënt eerst naar de prijs. In beide gevallen gaat de tijd van het onthaal naar dezelfde vragen, telkens opnieuw.

Een AI-receptionist voor tandartsen beantwoordt die vragen met wat de praktijk zelf heeft vastgelegd: of er nog nieuwe patiënten bij kunnen, of de tandarts geconventioneerd is, wie er op de wachtlijst mag. De afspraken boekt hij in de agenda waar de praktijksoftware dat toelaat. De achtergrond bij het tekort zelf staat in tekort aan tandartsen en tandartsassistenten, en wat praktijken over nieuwe patiënten zeggen in ons onderzoek naar de patiëntenstop.

Hoe we het gemeten hebben

Het aantal tandartsen per provincie komt uit tabel 77 van de HWF Jaarstatistieken 2025 van de FOD Volksgezondheid. Leeftijd en geslacht per provincie komen uit de Excel-detailtabellen bij hetzelfde rapport (blad Tandartsen), voor de erkende algemeen tandartsen. De bevolking is die van Statbel op 1 januari 2026, de dag na de telling van de tandartsen. Het tariefakkoord komt uit de tabel per arrondissement van het RIZIV van 12 maart 2026.

Alle aandelen, de cijfers per 10.000 inwoners en de rangschikkingen zijn onze eigen berekeningen op die tabellen, gelezen op 13 en 14 oktober 2026. We publiceren geen cijfer per gemeente, omdat er officieel geen bestaat.

Wat praktijken ons vragen

Hoeveel tandartsen zijn er in mijn provincie?

Op 31 december 2025: Antwerpen 1.685, Vlaams-Brabant 1.572, Oost-Vlaanderen 1.476, West-Vlaanderen 1.145, Limburg 784, Brussel 1.529, Luik 1.218, Henegouwen 821, Waals-Brabant 695, Namen 392 en Luxemburg 204. Het zijn tandartsen met praktijkrecht volgens hun woonplaats, uit de HWF Jaarstatistieken 2025 van de FOD Volksgezondheid.

In welke provincie zijn de tandartsen het oudst?

In West-Vlaanderen, waar 48,4% van de algemeen tandartsen 65 of ouder is. Limburg volgt met 42,5%. Brussel is het jongst met 24,4%. Het Belgische gemiddelde is 36,4%.

Waar is het tariefakkoord voor tandartsen niet van kracht?

In de arrondissementen Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Roeselare, Sint-Niklaas en Neufchâteau, waar meer dan de helft van de tandartsen het akkoord 2026-2027 weigerde. Elders geldt het sinds maart 2026. Of een individuele tandarts geconventioneerd is, vraagt u aan de praktijk zelf.

Bestaat er een cijfer per gemeente of per stad?

Nee. De FOD Volksgezondheid publiceert tandartsen per gewest en per provincie, niet per gemeente. Het RIZIV telt per arrondissement, op een andere basis. Een getal voor Gent, Hasselt of Brugge alleen bestaat dus niet officieel.

Tilcao is het besturingssysteem voor tandartspraktijken in België, met een AI-receptionist die oproepen en WhatsApp-berichten van patiënten beantwoordt in het Nederlands, het Frans en het Engels, en afspraken inplant, verzet en annuleert in de agenda van de praktijk, waar de praktijksoftware dat toelaat.

Volgende stap

Ontdek wat uw praktijk kan automatiseren.

30 minuten. We brengen in kaart waar uw praktijk tijd en omzet verliest, en tonen wat Tilcao kan overnemen.

U bent de patiënt. Tilcao antwoordt dag en nacht, in het Nederlands, Frans en Engels. Gesprekken worden opgenomen. Privacy · Bekijk een opgenomen gesprek

Liever mailen? hello@tilcao.com

Boek een demo