Op deze pagina
Wat is het minimumloon van een medisch secretaresse in 2026?
Het personeel van praktijken van huisartsen, specialisten, kinesitherapeuten en tandartsen valt onder paritair comité 330 voor de gezondheidsinrichtingen en -diensten, in de residuaire sector (330.04). Vivalis in Brussel legt dat barema ook op voor zijn loonsteun. Tilcao, dat de telefoon van tandartspraktijken beantwoordt, verandert niets aan die regels: ze gelden zodra u iemand aanwerft.
De barema’s hieronder gelden sinds 1 juli 2026 voor een voltijdse betrekking van 38 uur per week. Het zijn minimumlonen: een praktijk mag meer betalen.
| Administratieve categorie | Bij de start | Na 10 jaar | Na 20 jaar |
|---|---|---|---|
| Categorie 1 | 2.433,85 euro | 2.506,40 euro | 2.618,02 euro |
| Categorie 2 | 2.436,86 euro | 2.566,86 euro | 2.801,46 euro |
| Categorie 3 | 2.494,05 euro | 2.812,23 euro | 3.315,45 euro |
| Categorie 5 | 2.871,92 euro | 3.664,42 euro | 4.529,95 euro |
In welke categorie valt een secretaresse of onthaalmedewerker?
Dat hangt af van de functieomschrijving, en een gepubliceerde functieclassificatie voor de praktijken zelf vonden we niet. In de enige classificatie van PC 330.04 die we konden lezen, die van de externe preventiediensten, staan de bediende belast met de ontvangst en de telefonist in categorie 2, en een secretaris die zelf initiatief neemt hoger. Laat de categorie bevestigen door uw sociaal secretariaat voor u aanwerft.
Wat kost een medisch secretaresse per jaar aan de praktijk?
De werkgeversfederatie SOM raamt de benaderende loonkost op jaarbasis, brutoloon, werkgeversbijdragen en vakantiegeld samen, op 41.558,17 euro voor categorie 2 bij de start, 42.533,53 euro voor categorie 3 en 48.977,76 euro voor categorie 5. Ze rekent met een gemiddelde werkgeversbijdrage van 34,45% en dubbel vakantiegeld van 92% van het maandloon. Een eindejaarspremie zit er niet in, en een verplichte vonden we voor deze sector niet.
Een halftijdse betrekking kost ongeveer de helft. Uw sociaal secretariaat berekent het exacte bedrag, dat ook afhangt van verminderingen op de bijdragen, bijvoorbeeld voor een eerste aanwerving.
Welke steun is er voor een secretaresse? Impulseo en de gewesten
Alleen huisartsen hebben er recht op, en elk gewest heeft zijn eigen regels. Kinesitherapeuten, specialisten en tandartsen betalen de volle loonkost.
| Gewest | Loonsteun | Plafond | Goed om te weten |
|---|---|---|---|
| Vlaanderen (Departement Zorg) | Hoogstens de helft van de loonkost | 8.330,19 euro per arts in 2026 | Minstens 1/3 VTE per arts; afschaffing aangekondigd in het Vlaamse begrotingsakkoord |
| Brussel (Vivalis, Impulseo II) | De helft van de loonlasten | 8.417,55 euro per jaar (bedrag 2025, te indexeren) | Loon volgens barema PC 330.04 onthaal en beheer, 150 GMD’s, Brussels Gezondheidsnetwerk, wachtdienst |
| Wallonië (AViQ, Impulseo II) | De helft van de reële loonlasten | 6.300 euro geïndexeerd per arts | Niet tegelijk met Impulseo III (telesecretariaat) voor dezelfde maand |
| Federaal (RIZIV) | Geen voor een administratief assistent | De tegemoetkoming voor zorgcontinuïteit sluit administratieve assistenten uit |
Hoeveel huisartsenpraktijken hebben een secretaresse?
Een nationaal cijfer bestaat niet. Een bevraging van Domus Medica en UGent bij 213 praktijken in drie Vlaamse pilootregio’s in 2023 geeft een orde van grootte, zonder representatief te zijn: in 51,2% van de praktijken werkt een administratief medewerker, en bijna al die medewerkers nemen de telefoon. Praktijken gebruiken gemiddeld 41 uur per week administratieve ondersteuning. 25,5% doet een beroep op een telesecretariaat. In 72,8% van de praktijken zonder administratief medewerker doet de huisarts dat werk zelf.
BronDomus Medica en UGent, rapport toegankelijkheid huisartsgeneeskunde, pilootfase 2, juli 2023
Secretaresse, telesecretariaat of AI-receptionist: wat kost elk?
Ze doen niet hetzelfde werk. Een secretaresse onthaalt in de praktijk, voert in, factureert en neemt de telefoon tijdens haar uren. Een telesecretariaat en een AI-receptionist nemen alleen de telefoon, maar ook als er niemand in de praktijk is. Veel praktijken combineren: iemand aan het onthaal, en de telefoon doorgeschakeld tijdens de raadplegingen, over de middag en ’s avonds.
| Voltijdse secretaresse | Telesecretariaat met mensen | AI-receptionist | |
|---|---|---|---|
| Wat het doet | Onthaal, administratie, facturatie, telefoon | Telefoon en boodschappen, volgens het contract | Telefoon en WhatsApp, afspraken in de agenda waar de software dat toelaat |
| Uren | Haar werkuren | De uren die de dienst publiceert | Dag en nacht |
| Indicatieve kost | Ongeveer 41.558 euro per jaar bij de start in categorie 2 | Ongeveer 3.021 euro per jaar exclusief btw voor 100 oproepen per maand | Vanaf 1.800 euro per jaar exclusief btw voor 500 oproepen per maand, volgens gepubliceerde prijzen |
| Impulseo-steun | Huisartsen, per gewest | Huisartsen, per gewest | Geen enkele officiële pagina zegt het |
Vervangt een AI-receptionist een medisch secretaresse?
Nee. Hij neemt de oproepen die zij niet kan nemen, als ze met een patiënt aan de balie staat, over de middag, ’s avonds en tijdens haar verlof, en zet de afspraak in de agenda. Het onthaal in de praktijk, de administratie en alles wat een oordeel vraagt, blijven bij haar. Tilcao doet dat vandaag in tandartspraktijken en richt het op aanvraag in voor huisartsen, kinesitherapeuten en andere zorgpraktijken.
De gepubliceerde prijzen van Belgische telesecretariaten staan naast elkaar bij medisch telesecretariaat, en wat een AI-receptionist doet bij AI-receptionist voor medische praktijken. Voor een kinepraktijk, zie telesecretariaat en AI voor de kinepraktijk.
Wat praktijken ons vragen
Wat kost een medisch secretaresse in België?
Op 1 juli 2026 ligt het minimale brutoloon van een voltijdse administratieve bediende in PC 330 bij de start tussen 2.433,85 en 2.871,92 euro per maand naargelang de categorie. De werkgeversfederatie SOM raamt de jaarlijkse loonkost bij de start, bijdragen en vakantiegeld inbegrepen, tussen 41.558 euro (categorie 2) en 48.978 euro (categorie 5). Tilcao, een AI-receptionist, neemt alleen de telefoon, voor een fractie van die prijs.
Welk paritair comité geldt voor de secretaresse van een huisarts of kinesitherapeut?
Paritair comité 330 voor de gezondheidsinrichtingen en -diensten, residuaire sector (330.04), dat de praktijken van huisartsen, specialisten, kinesitherapeuten en tandartsen dekt. Vivalis legt dat barema, in de functie onthaal en beheer, op voor zijn Brusselse loonsteun.
Is er steun om een medisch secretaresse aan te werven?
Alleen voor huisartsen: in Vlaanderen tot 8.330,19 euro per arts in 2026, met een afschaffing aangekondigd in het Vlaamse begrotingsakkoord; in Brussel de helft van de loonlasten tot 8.417,55 euro (bedrag 2025); in Wallonië de helft tot 6.300 euro geïndexeerd per arts. Het RIZIV komt niet tussen voor een administratief assistent.
Wat is beter: een secretaresse, een telesecretariaat of een AI-receptionist?
Dat hangt af van wat de praktijk mist. Een secretaresse doet het onthaal en de administratie; een telesecretariaat of een AI-receptionist neemt de telefoon, ook als er niemand is. Veel praktijken combineren beide. Vergelijk vanuit uw aantal oproepen per maand.
Hoeveel huisartsenpraktijken hebben een secretaresse?
Een nationaal cijfer bestaat niet. In een bevraging van 2023 bij 213 praktijken in drie Vlaamse pilootregio’s, niet representatief, had 51,2% een administratief medewerker en deed 25,5% een beroep op een telesecretariaat.